Projekty kulturalne

Galeria Okręgowego Centrum Kultury

To galeria zdecydowanie wyróżniająca się na mapie miasta i w strukturze naszego Centrum Kultury. Jej celem jest promowanie polskiej sztuki, zarówno współczesnej, jak i dawnej. Organizujemy tu wystawy, koncerty, spotkania z artystami oraz warsztaty, które związane są z ważnymi wydarzeniami artystycznymi, naukowymi, historycznymi i społecznymi w naszym mieści i kraju.

W naszej galerii prowadzimy także księgarnię, w której można zakupić książki wydawnictw współpracujących z Okręgowym Centrum Kultury. Znajdują się tu m.in pozycje związane z kulturą i sztuką, a także popularnonaukowe. Dodatkowo udostępniliśmy bibliotekę, w której mieszkańcy mogą wypożyczyć książki na okres 1 miesiąca. W bibliotece został umieszczony również regał, którego celem jest wymiana książek między warszawiakami. Goście odwiedzający bibliotekę mogą zabrać z regału interesującą książkę i pozostawić tę przyniesioną z domu. Tego typu regały mamy zamiar umieścić również w rożnych zakątkach Warszawy.

Wystawy

Wystawy organizowane w galerii należącej do Centrum Kultury to nie tylko eksponowanie rozmaitych rzeźb i obrazów znanych artystów, ale również promowanie talentów wśród młodych. Często więc można spotkać tu wydarzenia, podczas których swoje prace prezentują studenci, uczniowie szkół średnich, a także dzieci. Wstęp na wystawy jest bezpłatny!

Organizujemy także wystawy fotograficzne, które zdobywają coraz większą popularność wśród mieszkańców Warszawy. Naszym celem jest przede wszystkim krzewienie tradycji, kultury i sztuki wśród młodych, dlatego w galerii przedstawiamy głównie prace studentów oraz licealistów. Nie mniej jednak z chęcią zainteresujemy się każdym, kto chciałby wypromować swoje prace artystyczne, niezależnie od wieku.

Spotkania z artystami

Przynajmniej 2-3 razy w miesiącu w naszej galerii można wziąć udział w spotkaniach i warsztatach prowadzonych przez artystów. Najczęściej są to wieczorki poezji, spotkania autorskie, a także zajęcia dla dorosłych, dzieci i młodzieży z zakresu literatury, fotografii, malarstwa. Podczas wykładów uczestnicy będą mogli nieco więcej dowiedzieć się na temat kluczowych elementów procesu twórczego, a także tajnych tajników.

Podczas tego typu spotkać istnieje możliwość nie tylko zdobycia cennej wiedzy i poznania wielu ciekawych autorów dzieł artystycznych, ale również uzyskania autografu idola, a także uczestnictwa w kiermaszach charytatywnych. Sprzedaż zazwyczaj obejmuje książki, obrazy, tomiki poezji, płyty muzyczne itp., autora, z którym odbywa się spotkanie. Pragniemy zaznaczyć, iż 10% środków ze sprzedaży zawsze przeznaczamy na cele charytatywne. W każdym miesiącu wybieramy jedną instytucję, którą będziemy wspierać.

Projekt „Bunt i akceptacja w sztuce”

Szczególnym poparciem cieszy się nasz nowy projekt o nazwie „Bunt i Akceptacja w sztuce”, który realizujemy dzięki uczestnictwu doświadczonych edukatorów, a także absolwentów wyższych uczelni artystycznych, którzy posiadają dorobek pedagogiczny.

Głównym zadaniem naszego najnowszego projektu jest edukacja młodych odnośnie buntowników i indywidualistów w sztuce. Nasi instruktorzy opowiadają o największych ekscentrycznych sławach sztuki, którzy stale szukali nowych rozwiązań dla swojej twórczości. Na zajęciach uczestnicy mogą pozyskać wiedzę na temat street-artu, czyli sztuki ulicznej, która nadzwyczaj interesuje młodzież, minimalizmu i sztuki konceptualnej. Poprzez szczególnie opracowane metody prowadzenia warsztatów, mamy na celu pobudzić młodych do tworzenia oraz uświadomić, że sposobów na wyrażanie siebie jest naprawdę wiele.

Projekt składa się z części teoretycznej, podczas której edukatorzy podziela się z uczestnikami wiedzą, odpowiedzą na ich pytania i nawiążą dyskusję, a także z części praktycznej (w formie warsztatów), dzięki której uczestnicy będą mogli rozwinąć swoje umiejętności.

Zajęcia teoretyczne i praktyka

Część teoretyczna będzie składała się z sześciu czterogodzinnych spotkań, które odbędą się w sali kinowej/teatralnej naszego Okręgowego Centrum Kultury. Zajęcia służą przekazaniu teorii, stworzeniu kontekstu historycznego, pobudzeniu uczestników do analizy i interpretacji dzieł sztuki. W pierwszej kolejności nasi edukatorzy skupią się na ukazaniu różnic pomiędzy sztuką współczesną a dawną oraz przybliżeniu tematu awangardy w sztuce. Nie obędzie się rownież bez pokazaniu interesujących dzieł oraz przybliżeniu najważniejszych pojęć, które pomogą w ich opisywaniu. Podczas zajęć odbywać będą się ćwiczenia w grupach, a jako zadanie domowe nauczyciele będą zadawać ćwiczenia, które należy wykonać indywidualnie.

Ważny jest fakt, że treść zajęć nie jest wyłącznie ustalona z góry przez prowadzącego. Tematykę będą mogli wybierać uczestnicy, jednak będzie ona skupiała się głównie na przybliżeniu zagadnień z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki ulicznej, a także jej motywów, czyli buntu w sztuce, przemiany itp.